Historický objav na Slovensku: Bagrista našiel vzácny objav, ktorý je podobný Tutanchámovej hrobke

foto: youtube.com

Na Slovensku sa podaril objav, ktorý odborníci označujú za archeologickú senzáciu storočia. Pri stavebných prácach v Poprade Matejovciach bagrista nečakane narazil na starobylú hrobku neznámeho šľachtica. Predpokladá sa, že tento „slovenský Tutanchamon“ žil približne pred 1600 rokmi.

K mimoriadnemu nálezu došlo v októbri 2005 počas výstavby priemyselného parku. V hĺbke asi päť metrov pod zemou objavil bagrista drevenú konštrukciu, ktorú pôvodne považoval za vojenský bunker. Po preskúmaní sa však ukázalo, že ide o výnimočne zachovanú hrobku germánskeho kniežaťa z obdobia prelomu 4. a 5. storočia. Tento objav okamžite vzbudil obrovský záujem medzi historikmi a archeológmi po celom svete.

Poklad pod Tatrami

Hrobka bola postavená ako drevená zrubová komora, v ktorej sa nachádzal sarkofág z dreva. Archeológovia v ňom našli vzácne zvyšky koženého a textilného odevu, keramické nádoby s pozostatkami bravčového mäsa a rôzne predmety dennej potreby uložené v kazete z lýka. Práve tieto artefakty robia nález mimoriadnym – materiály ako textil a organické látky sa zvyčajne nezachovajú v takomto stave.

Aj keď bola hrobka v minulosti vykradnutá, zachovalo sa v nej množstvo cenných predmetov z drahých kovov. K najvýznamnejším nálezom patrí medailón vyrobený z mince rímskeho cisára Valensa z roku 375 n. l. Výskumníci odkryli aj vzácnu stolovú hru s kamennými hracími figúrkami, súpravu nástrojov na osobnú hygienu, vrátane pomôcok na manikúru a pedikúru, a ďalšie predmety, ktoré poskytujú cenný pohľad na život germánskej elity v neskorej antike.

Tento objav priniesol nové poznatky o pohrebných zvyklostiach a materiálnej kultúre germánskych národov v strednej Európe na konci staroveku.

Detailný výskum a zachovanie nálezu

Po odkrytí hrobky prebehol rozsiahly archeologický výskum, ktorý sa realizoval v dvoch etapách – od augusta do októbra 2005 a následne od júla do novembra 2006. Na výskume sa podieľali odborníci z Podtatranského múzea v Poprade, Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied a ďalšie vedecké inštitúcie zo zahraničia, vrátane Nemecka, Dánska, Belgicka, USA, Českej republiky a Maďarska.

Drevené časti hrobky boli odvezené na konzerváciu do nemeckého mesta Schleswig, kde odborníci vykonali dôkladné ošetrenie a dokumentáciu všetkých artefaktov. Po rokoch výskumu a rekonštrukčných prác bola hrobka v máji 2023 sprístupnená verejnosti v Podtatranskom múzeu v Poprade. Expozícia s názvom „Knieža z Popradu a jeho hrobka“ predstavuje nielen samotný nález, ale aj život a dobu, v ktorej knieža žilo. Návštevníci si môžu prezrieť originálne artefakty, rekonštrukcie a interaktívne prvky, ktoré približujú každodenný život v 4. storočí pod Tatrami.

foto: facebook.com

Objav popradského kniežaťa je považovaný za jeden z najvýznamnejších archeologických nálezov v Európe za posledné desaťročia. Odborníci sa zhodujú, že význam tejto hrobky presahuje hranice Slovenska a poskytne nové impulzy na ďalšie výskumy v oblasti antickej histórie.

„Tento objav je pre mňa vrcholom kariéry. Už roky sa venujem výskumu severného Slovenska v období Rímskej ríše a musím povedať, že toto je moja osobná Trója,“ vyjadril sa archeológ Peter Roth z Podtatranského múzea.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *