Janka Guzová patrila medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej ľudovej hudby. Jej spev a zbierka piesní ovplyvnili mnoho generácií interpretov. Už od mladosti sa venovala zbieraniu a interpretácii ľudových piesní, pričom sa sústredila na regióny Spiša, Šariša a Zemplína. Počas svojho života nahrala stovky piesní a odohrala viac ako 1600 koncertov. Jej kariéru však prerušili politické zásahy, ktoré ju donútili opustiť rodnú krajinu. Napriek nepriazni osudu sa nikdy nevzdala a pokračovala vo svojom poslaní aj v exile. Aké prekážky musela prekonať a aký odkaz po sebe zanechala?
Život Janky Guzovej a jej pôsobenie na Slovensku
Janka Guzová sa narodila 4. apríla 1917 v Žakarovciach pri Gelnici. Pochádzala z baníckej rodiny, no už od detstva mala blízko k hudbe a spevu. Počas štúdia v Levoči a Spišskej Novej Vsi sa postupne začala venovať zbieraniu ľudových piesní, čo sa neskôr stalo jej celoživotnou vášňou. Po maturite sa zamestnala ako učiteľka na umeleckých školách, kde viedla žiakov k láske k folklóru.
Prvé verejné vystúpenie absolvovala v roku 1942 v prešovskom rozhlase, čo odštartovalo jej spevácku kariéru. Postupne sa dostala do povedomia verejnosti a začala koncertovať po celom Slovensku. V roku 1949 sa presunula do bratislavského rozhlasu, kde pôsobila ako redaktorka a interpretka ľudových piesní. Jej spev bol obľúbený medzi poslucháčmi, no politická situácia jej znemožnila pokračovať v činnosti. V 50. rokoch jej bolo zakázané vystupovať a dokonca boli vymazané jej nahrávky so 150 piesňami.
Hoci v roku 1962 dostala opäť príležitosť verejne účinkovať, po roku 1968 čelila ďalším obmedzeniam. Politický tlak a nepriazeň režimu ju v roku 1969 prinútili emigrovať do USA.
Janka Guzová v exile a jej odkaz
Po emigrácii sa spolu s manželom Júliusom Beckom a dcérou usadila v Spojených štátoch amerických, kde prežila posledných 24 rokov života. Aj v exile sa venovala šíreniu slovenskej ľudovej hudby a jej odkaz sa nezmazateľne zapísal do histórie slovenského folklóru.
V neskorších rokoch trpela vážnymi zdravotnými problémami, ktoré ju pripútali na invalidný vozík. Napriek tomu sa nevzdala a zostala aktívna až do posledných chvíľ. Zomrela 20. februára 1993 v New Yorku, no na želanie rodiny bola pochovaná na Národnom cintoríne v Martine.

Na jej počesť sa na Slovensku koná súťaž O cenu Janky Guzovej, ktorá dáva príležitosť mladým spevákom ľudovej hudby. Rodné Žakarovce si ju každoročne pripomínajú folklórnym festivalom Dni Janky Guzovej, ktorý oslavuje jej odkaz a prínos k slovenskému folklóru.
Janka Guzová ostáva symbolom zachovania a šírenia slovenskej ľudovej hudby. Jej životná cesta bola plná výziev, no vďaka jej neúnavnej práci sa nám zachovalo množstvo vzácnych piesní, ktoré by inak mohli byť zabudnuté.