Zdroj: Youtube
História je plná príbehov o hrdinoch, ktorí zmenili svet, no mnohí z nich zostali zabudnutí alebo nepoznaní. Často sa v učebniciach stretávame len s menami veľkých štátnikov, vojvodcov či vedcov, no za mnohými významnými udalosťami stáli aj neznámi jednotlivci, ktorých odvaha a obetavosť zostali v tieni dejín.
Dnes sa pozrieme na niekoľko takýchto hrdinov – ľudí, ktorí ovplyvnili históriu, ale ich mená nepoznáme tak, ako by sme mali.
Keď sa povie koncentračný tábor Osvienčim, mnohým napadne obraz utrpenia a smrti. No len málokto vie, že v tomto pekle pôsobil poľský vojak a odbojár Witold Pilecki, ktorý sa dobrovoľne nechal zatknúť len preto, aby získal informácie o nacistických zverstvách a organizoval odpor v tábore.
V roku 1940 sa nechal zatknúť gestapom a transportovať do Osvienčimu, kde pôsobil takmer tri roky. Počas tejto doby vytvoril tajný odboj, zhromažďoval informácie o nacistických zločinoch a posielal správy spojeneckým silám.
V roku 1943 sa mu podarilo utiecť a informoval svet o tom, čo sa v tábore deje. Bohužiaľ, jeho príbeh mal tragický koniec. Po vojne bol v Poľsku, ktoré sa dostalo pod kontrolu Sovietskeho zväzu, zatknutý komunistami a v roku 1948 popravený.
Dnes je Pilecki v Poľsku považovaný za národného hrdinu, ale jeho príbeh je mimo krajiny stále málo známy.
Keď sa hovorí o záchrane Židov počas druhej svetovej vojny, najznámejším menom je Oskar Schindler, no stovky ďalších ľudí riskovali vlastné životy, aby pomohli prenasledovaným.
Títo ľudia nemali vojenské hodnosti ani politickú moc, no ich činy zachránili tisíce životov.
Americká revolúcia pozná meno Paul Revere, ktorý varoval osadníkov pred britskými vojskami v roku 1775. No podobný, ak nie ešte odvážnejší čin vykonala 16-ročná Sybil Ludingtonová, ktorej meno je takmer neznáme.
V noci 26. apríla 1777, keď Briti napadli Danbury v štáte Connecticut, nasadla na koňa a prešla viac ako 40 míľ (65 km) cez nepriateľské územie, aby varovala amerických povstalcov. Jej jazda bola dvakrát dlhšia ako jazda Paula Reverea a uskutočnila ju sama, v noci a v nebezpečnom teréne.
Sybil zohrala kľúčovú úlohu v mobilizácii amerických síl, no jej príbeh zostal v tieni slávnejších mužských kolegov.
Dňa 26. septembra 1983 zaznamenal sovietsky satelitný systém odpálenie amerických jadrových rakiet smerujúcich na ZSSR. V tom čase napätie medzi USA a Sovietskym zväzom bolo obrovské a akékoľvek podozrenie na jadrový útok mohlo znamenať globálnu katastrofu.
Podplukovník Stanislav Petrov, ktorý bol v službe, mal povinnosť informovať vedenie krajiny, čo by pravdepodobne viedlo k odvete a tretej svetovej vojne. No namiesto toho zostal pokojný a situáciu vyhodnotil ako falošný poplach. Ukázalo sa, že mal pravdu – išlo o chybu v systéme.
Petrov týmto rozhodnutím pravdepodobne zachránil svet pred jadrovou apokalypsou. Napriek tomu nebol nikdy oficiálne ocenený a zomrel v relatívnej chudobe v roku 2017.
Henrietta Lacksová bola chudobná afroamerická žena, ktorá zomrela v roku 1951 na rakovinu. No pred smrťou jej lekári odobrali vzorky buniek bez jej vedomia či súhlasu.
Tieto bunky, dnes známe ako HeLa bunky, sa ukázali byť revolučné – boli prvé bunky, ktoré sa dokázali nekonečne deliť mimo ľudského tela. Vďaka nim vedci dokázali vyvinúť lieky proti detskej obrne, rakovine a dokonca pomohli pri vývoji vakcíny proti COVID-19.
Henrietta Lacksová sa nikdy nedozvedela o svojom vplyve na medicínu a jej rodina o tom tiež dlho nevedela. Jej príbeh vyvolal veľké diskusie o etike vo vede, no jej prínos zostáva neoceniteľný.
Tibor Rubin bol maďarsko-americký vojak, ktorý prežil holokaust a neskôr bojoval v kórejskej vojne. Počas bitky pri Osan v roku 1950 sám bránil strategický kopec pred stovkami severokórejských vojakov, čím umožnil svojim spolubojovníkom ustúpiť.
Keď bol neskôr zajatý, pomáhal ostatným väzňom prežiť v zajateckom tábore, delil sa s nimi o jedlo a staral sa o chorých. Aj napriek svojej odvahe a obetavosti mu však dlho odmietali udeliť vojenské vyznamenanie, pravdepodobne kvôli jeho židovskému pôvodu.
Až v roku 2005 – 50 rokov po vojne – mu prezident George W. Bush konečne udelil Medailu cti, najvyššie americké vojenské vyznamenanie.
História je plná hrdinov, ktorých príbehy nepoznáme, no ich činy formovali svet. Niektorí zachránili tisíce životov, iní zabránili globálnym katastrofám, no všetci si zaslúžia, aby sa na nich nezabudlo.
Poznáte aj vy nejaký zabudnutý príbeh hrdinu, ktorý by mal byť známejší? Podeľte sa s nami v komentároch!
Odstraňovanie mastnoty z digestora, kuchynských skriniek či úchytiek môže byť skutočnou výzvou. Kvapky tuku sa…
Láska pod útokom: Čo sa stane, keď zdieľate svoj súkromný život online? Keď zdieľame svoje…
Strata, ktorá zmenila všetko Strata dieťaťa je jednou z najväčších bolestí, akú môže človek zažiť.…
Chcete, aby vaše uteráky zostali mäkké, savé a dlho vydržali? Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel.…
Úžasné inšpirácie, ako využiť prázdne fľaše od vína. Už ich nikdy nevyhodíte! Dobré víno je…
Každý, kto niekedy trpel upchatým nosom, vie, aké nepríjemné to môže byť – a že…