foto: youtube.com
Bolesť je jedným z najsilnejších signálov, ktoré náš organizmus pozná. Keď sa porežeš, popáliš alebo spadneš, tvoje telo vyšle do mozgu jasnú správu: niečo je zle. Ale čo ak bolesť príde bez zjavného dôvodu? Bez úrazu, bez zápalu, bez fyzického poškodenia? A čo ak ju napriek tomu cítiš rovnako intenzívne, akoby bola reálna?
Vtedy môže ísť o jav, ktorý odborníci označujú ako psychogénna bolesť – stav, keď mozog vytvára pocit bolesti bez toho, aby k tomu existovala objektívna telesná príčina. Neznamená to, že si bolesť len predstavuješ. Znamená to, že tvoj mozog ti ju vytvára – a pre teba je úplne skutočná.
Mozog je hlavné riadiace centrum bolesti. Nie miesto poranenia, ale mozog rozhoduje o tom, či budeš bolesť cítiť, ako silná bude a ako dlho potrvá. A práve v tom tkvie zdanlivý paradox: tvoj mozog dokáže generovať bolesť aj vtedy, keď tvoje telo nemá žiadnu objektívne merateľnú poruchu.
Psychológovia, neurológovia a odborníci na bolesť dnes vedia, že emocionálne stavy ako stres, úzkosť, depresia alebo pretrvávajúce napätie môžu spustiť reálny pocit bolesti. Dlhodobé negatívne emócie zvyšujú citlivosť mozgu voči vnemom. Mozgové okruhy, ktoré spracúvajú fyzickú bolesť, sa tak „presmerujú“ a začnú reagovať aj na emocionálne spúšťače.
Page: 1 2
Chcete, aby vaše uteráky zostali mäkké, savé a dlho vydržali? Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel.…
Úžasné inšpirácie, ako využiť prázdne fľaše od vína. Už ich nikdy nevyhodíte! Dobré víno je…
Každý, kto niekedy trpel upchatým nosom, vie, aké nepríjemné to môže byť – a že…
Keď sa rozhodla, že jej pomôže, bola to len kamarátka. Blízka, spoľahlivá, tá, ktorá ťa…
Každý z nás má malé zlozvyky, ktoré považujeme za neškodné. Prekrížené nohy pri sedení, zanedbaný…
Petra nikdy nebola typ človeka, ktorý by si niečo vymýšľal. Pracovala, starala sa o rodinu,…