Nick Mars - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Minima incidunt voluptates nemo, dolor optio quia architecto quis delectus perspiciatis. Nobis atque id hic neque possimus voluptatum voluptatibus tenetur, perspiciatis consequuntur.

Nezaradené

Myslela si, že má Alzheimer – diagnóza bola úplne iná a liečiteľná

Keď 58-ročná Jana začala zabúdať veci, ktoré si kedysi pamätala bez problémov, cítila paniku. Zrazu nevedela, prečo vošla do miestnosti. Stratila niť v rozhovore. Zabudla, kde zaparkovala auto. A keď jedného dňa nechala variť polievku a odišla z bytu – vrátila sa až na zvonenie susedov – prvýkrát nahlas vyslovila obavu, ktorá ju už dlhšie dusila: „Mám Alzheimer?“

Jej mama na túto chorobu zomrela. Z prvej ruky poznala, aký nenápadný a zákerný dokáže byť jej nástup. A všetky signály, ktoré v sebe pozorovala, sa zdali zapadať do rovnakého obrazu. Rozhodla sa preto navštíviť neurológa. Pripravila sa na najhoršie.

Lenže verdikt bol úplne iný. A nečakaný: diagnóza znela „úzkostná porucha s kognitívnymi príznakmi“ – a bola liečiteľná.


Zabúdanie neznamená vždy demenciu

Mnohí ľudia po päťdesiatke zažívajú výpadky pamäti. Zábudlivosť, nesústredenosť, vyčerpanie – to všetko sa dá ľahko zameniť s ranými príznakmi demencie. Najmä keď je človek vystavený dlhodobému stresu alebo žije s vedomím, že v rodine sa už podobné ochorenie vyskytlo.

Lenže ľudský mozog nereaguje na úzkosť len emocionálne – reaguje aj výkonnostne. Pri zvýšenom napätí, preťažení alebo dlhodobom strachu dochádza k zmenám v mozgových dráhach, ktoré ovplyvňujú pamäť, schopnosť sústrediť sa a spracovávať informácie.

To, čo vyzerá ako nástup Alzheimerovej choroby, môže byť v skutočnosti syndróm kognitívneho vyčerpania – stav, pri ktorom mozog funguje spomalene kvôli psychickému preťaženiu.


Čo jej vlastne bolo? A prečo to nebolo na prvý pohľad jasné

Jana roky pracovala v náročnej pozícii, starala sa o chorého manžela a popritom riešila problémy s dospievajúcim synom. Spala málo, jedla náhodne, nevychádzala von. Po rokoch sa jej telo aj myseľ ozvali – najskôr cez drobné výpadky, neskôr cez veľké signály, ktoré nešlo ignorovať.

Nešlo o to, že by si veci nepamätala. Išlo o to, že jej mozog bol v neustálom stave pohotovosti, a tým pádom neukladal informácie do pamäti efektívne. Bola takpovediac v trvalom „letovom režime“ – všetko sa dialo narýchlo, pod stresom a s minimálnou kapacitou na spracovanie nových podnetov.


Liečba, ktorá neprišla v podobe tabletky – ale úľavy

Lekár navrhol komplexný prístup: psychologickú intervenciu, úpravu životného štýlu a v prípade potreby aj miernu medikáciu. Jana začala chodiť na psychoterapiu, kde prvýkrát mohla hovoriť o tom, ako sa cíti – bez toho, aby musela byť „silná“.

Postupne zaviedla pravidelný režim spánku, pohyb, ľahkú meditáciu a oddych – nie len ako voľnočasovú aktivitu, ale ako základ pre obnovu mozgu. Po niekoľkých týždňoch si začala všímať, že zabúdanie ustupuje. Dokázala sa lepšie sústrediť. Myšlienky boli menej chaotické. A hlavne – prestala sa báť.


Ako rozoznať rozdiel medzi únavou a degeneratívnym ochorením?

Príznaky ako zabúdanie, strata koncentrácie, dezorientácia alebo zmena nálad môžu mať rôzne príčiny. Rozdiel je často v tom, ako náhle sa objavia a ako sa správajú v čase.

  • Ak sa zhoršujú rýchlo, sú sprevádzané výraznými výpadkami v komunikácii, orientácii či správaní – je na mieste vyšetrenie na neurodegeneratívne ochorenie.
  • Ak sa objavia postupne, v období zvýšeného stresu a skôr kolíšu než stupňujú – môže ísť o prejav psychického preťaženia.

Kľúčom je včasné odborné vyšetrenie. Aj Jana mohla ďalej žiť v strachu, ak by nešla k lekárovi. No práve to, že sa odvážila vyhľadať pomoc, jej umožnilo zistiť pravdu a vrátiť sa k sebe.


Niekedy si len príliš unavená, nie chorá

Jana dnes vie, že jej telo a mozog len volali o pomoc. Nešlo o vážnu diagnózu, ale o stav, ktorý vznikol z dlhodobého zanedbávania seba samej.

Dnes o tom rozpráva bez hanby. Nie ako žena, ktorá „si namýšľala chorobu“, ale ako niekto, kto pochopil, že duševné zdravie sa týka aj pamäti, koncentrácie a každodenného fungovania.

Nie všetko, čo sa javí ako Alzheimer, ním skutočne je. A niekedy stačí vypnúť autopilota, spomaliť, zhlboka sa nadýchnuť – a povedať si: „Možno potrebujem pomoc. Možno potrebujem oddych. A možno, len možno… ešte zďaleka nie je koniec.“

Viktória Holejová

Recent Posts

Druhá šanca pre prázdne fľaše: 13 kreatívnych nápadov na ich využitie

Úžasné inšpirácie, ako využiť prázdne fľaše od vína. Už ich nikdy nevyhodíte! Dobré víno je…

3 hodiny ago

Ako sa zbaviť upchatého nosa už za 15 minút

Každý, kto niekedy trpel upchatým nosom, vie, aké nepríjemné to môže byť – a že…

1 deň ago

Zamestnala kamarátku v rodinnej firme, potom prišlo peklo

Keď sa rozhodla, že jej pomôže, bola to len kamarátka. Blízka, spoľahlivá, tá, ktorá ťa…

2 dni ago

Ten „nevinný“ zlozvyk ti potichu ničí zdravie už roky

Každý z nás má malé zlozvyky, ktoré považujeme za neškodné. Prekrížené nohy pri sedení, zanedbaný…

2 dni ago

Lekári tvrdili, že je len hypochondrička – potom skolabovala priamo pred nimi

Petra nikdy nebola typ človeka, ktorý by si niečo vymýšľal. Pracovala, starala sa o rodinu,…

2 dni ago

Pozvala si domov „priateľku“ z práce – a prišla o všetko

Niekedy si myslíme, že ľudia, ktorým veríme, sú rovnakí aj v súkromí. Že ak si…

2 dni ago